Přednášející minulého ročníku

2015

Jan Švejnar

Jan Švejnar

Panelová diskuse - Aktuální ekonomická témata

Předseda řídícího a výkonného výboru
CERGE-EI

Profesor Jan Švejnar působí v Praze na Univerzitě Karlově a v Akademii věd České republiky, a v New Yorku na Columbia University. Napsal řadu článků, knih a studií v oborech ekonomie rozvojových zemí, ekonomie práce a strategie transformací. Vyškolil několik generací ekonomů a je členem četných profesních asociací. V roce 1991 spolu s kolegy založil Centrum pro ekonomický výzkum a doktorské studium (CERGE) při Univerzitě Karlově. Od roku 1992 do roku 1998 působil jako zakládající ředitel Národohospodářského ústavu (EI) Akademie věd České republiky a vytvořil společné pracoviště CERGE-EI. V roce 2009 založil při CERGE-EI Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) a stal se jeho ředitelem. Na Columbia University profesor Švejnar vede Centrum pro globální hospodářskou politiku. Je též poradcem mezinárodních institucí, vlád a podniků.

Vít Vážan

Vít Vážan

Výzva pro CFO - Jak vychovat svého CEO

LinkedIn finanční ředitel
České Radiokomunikace a.s.

Nastoupil na pozici finančního ředitele v listopadu 2014 a do naší společnosti přišel s řadou zkušeností ze světa médií. Ve společnosti CET 21 spol. s r.o. (skupina NOVA) pracoval na nejrůznějších pozicích v oblasti financí, od konce roku 2009 byl finančním ředitelem a v roce 2014 zastával funkci výkonného ředitele. Předtím rovněž pracoval ve společnostech Vodafone a PwC. Vít Vážan je absolventem Ekonomické fakulty Vysoké školy báňské - Technické univerzity v Ostravě.

 

Jakub Fízeľ

Jakub Fízeľ

Vlastní cestou firemními financemi

LinkedIn Finanční ředitel
Rodinný pivovar BERNARD a.s.

Je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze obor Finance a bankovnictví.

V roce 2004 nastoupil do Rodinného pivovaru BERNARD a.s. na pozici hlavního účetního. Dále prošel pozicí finančního controllera a od roku 2007 zde působí jako finanční ředitel. Mimo finance je ve firmě dále zodpovědný za HR, ICT, investiční oddělení a oddělení nákupu.

Ve volném čase se věnuje rodině a vytrvalostním sportům.

Jan Brožík

Jan Brožík

Hodnota firmy aneb Čeho všeho se při debatě nad DCF člověk dočká

LinkedIn Executive Finance Director
ČEZ, a.s.

Vystudoval obor Finance na VŠE v Praze. Titul MBA získal na University of Pittsburgh. Ve skupině ČEZ je od roku 2007 zodpovědný za financování, vztahy s ratingovými agenturami a realizaci platebního styku.  Vedl transakce, díky kterým skupina ČEZ získala financování v objemu převyšujícím 9 mld EUR. Po příchodu do skupiny ČEZ v roce 2005 byl zodpovědný za vztahy s investory.  Před příchodem do skupiny ČEZ pracoval v různých pozicích investičního bankovnictví v několika finančních institucích, naposledy v oddělení korporátních financí/M&A Patria Finance, kde před tím obchodoval s obligacemi.

Václav Cílek

Václav Cílek

Co se děje se světem

LinkedIn geolog, klimatolog, spisovatel
Geologický ústav AV ČR

Střední školu navštěvoval mj. i v Tanzanii (otec jako geolog , poté vystudoval hornickou průmyslovou školu v Příbrami a geologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 1980 pracuje v Geologickém ústavu Akademi věd ČR, v letech 1994–2001 také na částečný úvazek v Centru teoretických studií (společné pracoviště Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR). V letech  2004-2012 byl  ředitelem Geologického ústavu.

Zabývá se otázkami spjatými s klimatickými oscilacemi a vývojem české krajiny. Přednáší či přednášel na Filozofické fakultě UK, Fakultě humanitních studií UK a na různých zahraničních univerzitách.

Je kmenovým autorem měsíčníku Vesmír, dále publikoval či publikuje v novinách a časopisech jako např. Hospodářské noviny, Lidé a země, Lidové noviny, Mladá fronta Dnes, Mladý svět, Ochrana přírody, Památky a příroda, Právo, Prostor, Reflex, Respekt, Speleo, Slovenský kras, Týden, na internetu např. scienceworld.cz. Napsal řadu učebnic a odborných publikací. Překládá čínské filosofické texty, Je autorem bibliofilie Píseň pro odcházející duši (Sua liberans, Praha 1997) a knih Krajiny vnitřní a vnější: texty o paměti krajiny, smysluplném bobrovi, areálu jablkového štrúdlu a také o tom, proč lezeme na rozhledny (Dokořán, Praha 2002) a Makom. Kniha míst (tamtéž, 2004).

Kromě toho je autorem asi 200 vědeckých prací. Pro Českou televizi pracoval na řadě projektů, z nichž nejznámější je desetidílný seriál Podzemní Čechy nebo Magické hory s Květou Fialovou.

 

Lenka Komůrková

Lenka Komůrková

IS pro finanční ředitele

Ředitelka finančně správního úseku
Pražská strojírna a.s.

Nastoupila na pozici finanční ředitelky v roce 2011. Předchozí zkušenosti sbírala v různých oborech i společnostech většinou v oblasti podnikových informačních systémů a ekonomie. Ve společnosti Pražská strojírna zastřešovala implementaci IS pro podporu řízení společnosti a podílela se na optimalizaci interních procesů.

Ve volném čase patří k jejím zájmům rodina, sport a dobré víno.

 

David Navrátil

David Navrátil

Predikce ekonomického vývoje

LinkedIn Hlavní ekonom a ředitel odboru Ekonomických a strategických analýz
Česká spořitelna a.s.

Specializace: Makroekonomika, FI a FX. Měnová politika ČNB. Investiční strategie a investiční doporučení. Bankovní analýzy.
Bio: Přišel z ČNB z odboru měnové politiky a strategie. Vystudoval ekonomickou fakultu VŠB-TUO.

Václav Moravec

Václav Moravec

moderátor

redaktor, moderátor
Česká televize

Absolvoval Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK), kde získal titul doktor filozofie. Nyní tam působí na Institutu komunikačních studií a žurnalistiky jako odborný asistent. Je také dlouholetým členem pedagogické komory Akademického senátu FSV. 
Od roku 1992 působí jako redaktor a moderátor, prošel rádii Profil, Český rozhlas, Evropa 2, Frekvence 1, v letech 1996–1999 externě spolupracoval s televizí Galaxie. Od února 2001 až do jejího uzavření 31. ledna 2006 byl redaktorem a moderátorem české sekce rádia BBC, moderoval pravidelné publicistické relace a od března 2001 také každý všední den pořad Interview BBC. 
V roce 2004 začal moderovat diskusní pořad České televize Otázky Václava Moravce. Moderování v televizi se rozhodl ukončit v květnu 2005, k moderování pořadu se však 7. srpna 2005 opět vrátil. V současnosti také moderuje každodenní interview Impulsy Václava Moravce na Rádiu Impuls.
Roku 2003 obdržel za moderování pořadu Interview BBC Cenu Nadace Českého literárního fondu Novinářská křepelka pro novináře ve věku do 33 let. Je čtyřnásobným držitelem ceny TýTý jako nejoblíbenější osobnost televizní publicistiky za rok 2007, 2008, 2009 a 2011.

Tomáš Vajzer

Tomáš Vajzer

Hodnota firmy

LinkedIn CFO Husqvarna CZ & SK
Husqvarna Česko s.r.o.

Je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze fakulty mezinárodních vztahů a členem asociace ACCA.

V roce 2008 nastoupil do společnosti Husqvarna Česko s.r.o. na pozici finančního ředitele a country officera pro Českou a Slovenskou republiku. Zároveň zastupuje švédského vlastníka na pozici jednatele ve společnostech Husqvarna Manufacturing CZ s.r.o., STEELTEC CZ, s.r.o. a Silesmont, s.r.o.

Před nástupem do Husqvarny pracoval na různých lokálních a regionálních finančních pozicích ve společnostech Zentiva, Manutan, Kimberly-Clark a Deloitte.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda

Predikce ekonomického vývoje

LinkedIn Chief Economist
Roklen Fin a.s.

Je hlavní ekonom finanční skupiny Roklen. Přednáší na Vysoké škole ekonomické a Vysoké škole CEVRO Institut, působí jako ekonomický expert Platformy pro internetovou ekonomiku a zasedá ve správní radě think-tanku Prague Twenty, jejž dříve vedl z pozice výkonného ředitele. Je jedním z mediálně nejcitovanějších tuzemských ekonomů a autorem řady populárních i odborných ekonomických článků, policy paperů a knih. V minulosti působil jako ekonomický konzultant (např. Agrofert,…), dále jako hlavní analytik časopisu Týden a deníku Lidové noviny. Řídil redakci ekonomického týdeníku Profit. Publikoval víc než stovku osobních rozhovorů s předními světovými finančníky a ekonomy včetně mnoha laureátů Nobelovy ceny. V roce 2009 vyšla jeho první kniha Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, v roce 2011 pak navazující Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize. V roce 2012 vydal „učebnici pop-ekonomie“ s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé, která se dočkala i slovenského překladu a několika dotisků. O rok později mu vyšla další pop-ekonomická kniha Proč si ženy přitažlivost koupit nemohou, a muži ano. V roce 2014 na Slovensku vydal knihu Šťastie je krásna věc… a v České republice se podílel na přípravě publikace Koupě bytu pod lupou. Kromě ekonomie je mu koníčkem i vytrvalostní běhání – v roce 2014 úspěšně absolvoval newyorský maraton.

 

Jan Žižka

Jan Žižka

Výzva pro CFO – Jak vychovat svého CEO

LinkedIn generální ředitel
Mondi Štětí a.s.

Vystudoval VŠE a absolvoval kurzy Strategic Finance - IMD International v Lausanne, International Finance Forum for Pulp & Paper Industry v Londýně a Personal Influence & Impact - MCE v Bruselu. Začínal jako daňový odborník a vedoucí informační soustavy ve společnosti Balírny obchodu Praha. Následně působil jako finanční ředitel ve společnostech BASK, a.s., AssiDomän Sepap Sack a.s., Mondi Packaging Paper Štětí a.s., RPG, OKD Group a Myllykoski Sales GmbH. Pracoval také v Tesco Stores ČR a.s. na pozici ředitele finančního plánování a analýz. Od roku 2010 je generálním ředitelem Mondi Štětí a.s.

Jan Líbal

Jan Líbal

CFO a IT

LinkedIn Business Development Manager
Asseco Solutions, a.s.

Pracuje ve společnosti Asseco Solutions na pozici Business Development Manager informačních systému HELIOS, přičemž jeho specializací je oblast ekonomiky. V Asseco Solutions, kde pracuje již od roku 2009, začínal na pozici Key Account Manager pro klíčové zákazníky.

Jan Líbal je ženatý a má jednoho potomka. Mezi jeho záliby patří především sport a výpočetní technika.

Josef Středula

Josef Středula

Predikce ekonomického vývoje

LinkedIn předseda
ČMKOS

Vystudoval Střední průmyslovou školu v Opavě, hned po studiu nastoupil do Vítkovických železáren, kde pracoval v technických profesích. Po listopadu 1989 se podílel na  vzniku nových odborů. V odborových funkcích působí od února 1990. V roce 1993 byl zvolen místopředsedou OS KOVO a v roce 2005 se stal jeho předsedou. V dubnu 2014 stanul v čele největší odborové centrály ČMKOS. Dlouhodobě aktivně působí v nejrůznějších  pracovních týmech tripartity – RHSD. Je členem Řídícího výboru Evropské odborové konfederace. Rád fotografuje, lyžuje, poslouchá hudbu  a s oblibou ke své práci  využívá facebook a twiter.

Jan Krejsa

Jan Krejsa

CFO v turbulentní době

Senior advokát
Havel, Holásek & Partners s.r.o.

Je senior advokátem advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners. Specializuje se zejména na daňové právo, mezinárodní strukturování transakcí, na fúze a akvizice, obchodní právo a právo obchodních společností, právo kolektivního investování a poradenství v oblasti private equity.

V oblasti akvizic a prodejů se v uplynulých letech účastnil řady transakcí jak na straně prodávajících, tak kupujících, zejména v odvětvích bankovnictví a finančních služeb, energetiky, developmentu, těžkého průmyslu a private equity.

V oblasti daňového práva má zkušenosti s přímými daněmi, včetně mezinárodního daňového plánování, DPH, spotřebních daní a daní souvisejících s nemovitostmi.

Před nástupem do advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners v roce 2010 pracoval na Úřadě vlády ČR (Oddělení podnikatelského prostředí a legislativy, sekce místopředsedy vlády pro ekonomiku), jako advokátní koncipient v pražské advokátní kanceláři a jako interní daňový expert pro společnost Generali PPF Holding, kde byl zodpovědný za daňové řízení holdingové společnosti a dceřiných společností v České republice a v regionu střední a východní Evropy.

Ivan Kocmánek

Ivan Kocmánek

Nové trendy ve správě pohledávek

LinkedIn Jednatel
LogiCall Česká republika, s.r.o.

Vystudoval obor Krizový management a insolvence a následně Mezinárodní obchod. V oboru managementu pohledávek pracuje od roku 1993, nejprve v Německu, poté v České republice a na Slovensku. Od roku 2004 buduje síť poradenských společnosti LogiCall ve střední Evropě. V roce 2005 složil zkoušku projektového manažera u švýcarské IPMA.ch. Ve svém oboru zajišťuje konzultace pro přední české a slovenské společnosti.

Od roku 1994 působím ve vedoucích pozicích v oblasti správy a managementu pohledávek v předních nadnárodních poradenských společnostech. Od roku 2004 buduji tým pod hlavičkou LogiCall ve střední a východní Evropě. LogiCall v české republice v období 2004 až 2014 pracoval s ca 155.000 dlužníky v objemu ca 1,69 mld. Kč dluhů. Pracujeme tedy v segmentu nízkých pohledávek v oblasti B2C a rychloobrátkového B2B. Máme velké zkušenosti s procesem komunikace s rozsáhlým počtem zákazníků přes specializované Call Centrum v oblasti krizové komunikace (neplatiči, insolvence). Zhruba 50% pohledávek přeměníme zpět na aktiva.